Whole Foods vs. Wal-Mart Price Comparison

November 19, 2017

Uncategorized

explore the blog

Ayurvedic Pregnancy 

How to do a Castor Oil Pack

You'll also love

search the post index

MORE ABOUT ME

I'm here to help you integrate the timeless principles of Ayurveda, lunar wisdom, and menstrual cycle alignment effortlessly into your daily routine.

I'm Andrea - your Seasonal living guide

I have been wanting to share this post for awhile I did a shopping spree to both Whole Foods & Wal-Mart and bought a week’s worth of meals along with snacks that were available at each location. One common thing people say to me is eating healthy is expensive. I wanted to do a little comparison to see if the old adage is true.

The Food


10 Total Meal Ideas 

Monday 

Lunch
Avocado Egg Salad
-1 avocado
-4 hard boiled eggs
-slice of lemon juice
-mix and serve on bread
 
Dinner
Turkey Taco Quinoa Skillet
 

Tuesday

Lunch
Veggie Burger
 
Dinner
Turkey Taco Quinoa Skillet

 


Wednesday 

Lunch
Quinoa Veggie Bowl
-kale
-shredded carrots
-radishes
-avocado
-Hard boiled egg
-Salsa optional
 
Dinner
Vegetable Soup
-Vegetable broth
-Carrots
-Celery
-yukon potatoes x4
-Kale
 

 


Thursday 

Lunch
Chipotle Turkey & Sweet potato Chili
 
Dinner
Vegetable soup

 


Friday 

Lunch
Chipotle Turkey & Sweet potato Chili
 
Dinner
Homemade pizza
-crust
-pizza sauce
-pepperoni

 


Snacks

Blueberries (Both stores)
Omega Bars (Whole Foods)
Well Good Bars  (Whole Foods)
Morning Rounds (Whole Foods)
Pistachios (Wal-Mart)
Oat Bar Strawberries (Wal-Mart)

Whole Foods

              

Product Cost of foods that I didn’t need to purchase as I already had in the pantry or fridge:
Grass fed Beef: $6.99 for 4 oz
Quinoa: $5.99- Whole Foods Brand
Canned Tomatoes $1.69- Whole Foods brand
Frozen Corn: $2.29- Whole Foods brand
Cheddar Cheese $5.99- Whole Foods brand
 
 
Grant Total: $100.08 

Wal-Mart

Product Cost of foods that I didn’t need to purchase as I already had in the pantry or fridge:

  • Carrots: $0.86
  • Celery: $2.23
  • Kale $0.98
  • Radishes $0.98
  • All natural beef $4.27 for 85% lean beef- 1 pound
  • $1.88- 1 avocado
  • Newmans Own salsa $2.28
  • $1.72- Pizza Sauce- Classico
  • $4.86- quinoa
  • $2.58- Kraft cheese

Grant Total: $78.49 

(I bought diapers & snacks for my hubby so subtracted that from the food total)


The Winner

So as you can see Wal-Mart was cheaper by $21.59. With that being said I spent more money overall at Wal-Mart due to convenience foods that were located conveniently on the end of the aisles. I bought Oreos & fun size candy bars for my hubby (I knew I would eat some to) after I resisted them multiple times but I walked by them one to many times and gave in : )

Side Notes

I’m also much more likely to purchase diapers and other kitchen products (though I prefer non-toxic brands and sometimes hard to find at Wal-Mart) but more likely to add extra things into my cart as I’m shopping.

I also found the produce at Wal-Mart to not be as appealing as the Whole Foods fresh foods. The kale & radishes looked to be on there last leg at Wal-Mart.  I typically don’t buy organic when it comes to every produce item. So that didn’t play a factor in my comparison. I purchased much more on what looked the best and smelled the freshest.

Let me know in the comments below where do you grocery shop? I know for my mom she doesn’t have another option within 30 miles of her besides a Wal-Mart or a local chain of grocery stores. So depending on what part of the country you live in you might not have access to fresh produce and that is why I wanted to compare to show you, you do have options it just might not be 5 star quality.


Wanting to bring a little more movement into your holiday season with an Ayurvedic twist?

Check out my free 5 Day Soup Challenge it starts as soon as you sign-up! 

 

share this post:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

explore the blog

Ayurvedic Pregnancy 

How to do a Castor Oil Pack

You'll also love

search the post index

MORE ABOUT ME

I'm here to help you integrate the timeless principles of Ayurveda, lunar wisdom, and menstrual cycle alignment effortlessly into your daily routine.

I'm Andrea - your Seasonal living guide

LEarn My Story

I specialize in cyclical wisdom through an Ayurvedic lens by incorporating lunar & menstrual cycle alignment practices to help you live a more ritual, grounded and slowed down life.

I host a weekly podcast, Peaceful Power Podcast and have written two cyclical living books- Divine Body Wisdom and Ayurvedic Approach to Healing Your Menstrual Cycle. 

I graduated from Shakti School in 2019 as an Ayurvedic Wellness Counselor. I'm a 500 HR Yoga Teacher and Ayurvedic postpartum doula graduate from Inner Sun & Moon AyurDoula Program. I've specialized in pre/postpartum fitness since 2007. 

My other interests are playing tennis, watching the Hallmark Channel, and enjoying my morning cup of coffee. I also love exploring my favorite nature trail with my two sons and husband. 

I'm an Ayurvedic Wellness counselor, Ayurvedic postpartum doula & 500 HR Yoga Teacher and Personal trainer since 2007.

I'm Andrea — your Ayurvedic & Yoga  Guide.

Learn what practices are best to live in alignment with the current season. You will also receive a yoga asana practice, seasonal tips, two Ayurvedic seasonal recipes and dosha pacifying practices. 

Ayurvedic Guide to the Summer Season 

free guide

easy to use free guide